Stoły nie tylko prostokątne

Stoły nie tylko prostokątne

Zazwyczaj myśląc o stole, widzimy obraz mebla o kształcie prostokątnym. Jednak nie jest to jednym kształt, który stoły jadalniane mogą przybierać.

Ostatnio coraz popularniejsze są stoły w kształcie koła. Stanowią one wyraz równości i egalitaryzmu – nikt nie może się przy takim stole uważać za ważniejszego. W przypadku stołów prostokątnych osoby siedzące przy jego krótszych bokach były hierarchicznie najważniejsze. Zasady savoir-vivre’u mówią, że w tym miejscu siadają zazwyczaj gospodarze lub ważniejsi członkowie grupy, która się spotyka przy stole. W przypadku spotkań rodzinnych często to było miejsce dla dziadków czy rodziców. Stoły okrągłe sprawiają wrażenie bardziej nowoczesnych – zacierają hierarchiczną strukturę.

Innym przykładem może być stół kwadratowy. To rozwiązanie jest często wybierane do niewielkich pomieszczeń z powodu zbyt małej przestrzeni. Często w takim niewielkim mieszkaniu jest jedna lub dwie osoby, więc taki niewielki kwadrat wystarczy im do codziennego funkcjonowania.

Karola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *